SAĞLIK SEKTÖRÜNDE RFID VE IoT

Teknopalas RFID ve IOT sistemlerini bir çok sektör farklı amaçlar ile kullanmaktadır. Bunların başında

hayata geçirdiğimiz 500’ den fazla projelerimizden biri olan hastanelerde kullanımı amaçladığımız Teknopalas RFID hastane takip sistemleri yenidoğan bebek, hasta, personel ve envanterlerin izlenmesini, kontrolünü ve güvenliğinin sağlanmasını çok daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmektedir.

Sağlık sektöründe hepimizin yakından bildiği üzere zaman hayat demektir. Bu yüzden günümüz dünyasında dijital çözümler sağlık alanında büyük fark yaratır.

 

Mevcut durumda envanteri fiziksel olarak kontrol etme işlemi genellikle yılda bir veya iki kez saatler hatta günler süren uğraşlar sonucu yapılır ve sonuçlar hala kesin değildir.

Saniyelerin bile hasta yaşamı için kritik olduğu anlarda envanter, personel ya da hasta aramak oldukça risklidir. Bir doktor veya hemşirenin ekipmanının her zaman nerede olduğunu mutlaka bilmesi gerekmektedir. Pek çok doktor ve hemşire, bir hastanede hastaya müdahale edebilmek için ihtiyaç duydukları ekipman parçalarını arayarak maalesef zaman harcamaktadır.

TEKNOPALAS RFID HASTANE TAKİP SİSTEMLERİNİN FAYDALARI

 • Süreçleri otomotize ederek insan hatalarını minimuma indirmektedir.
 • Demirbaşlar en doğru verimlilikle kullanılır. Kaybolan ve yanlış konumlandırılan demirbaşların sayısı azaltılır.
 • Sayımlar çok daha hızlı yapılır ve Teknopalas RFID takip sistemleriyle güncel ve en doğru envanter bilgisi her an görüntülenebilir.
 • Aranan demirbaş veya kişinin çok daha hızlı bulunması sağlanır.
 • Demirbaşların bakımı ve kalibrasyonları kontrol edilir ve ilgili kişilere bilgilendirme periyodik olarak yapılır. Bakım ekipleri böylelikle kontrol etmeye ve onarıma odaklanabilirler.
 • Demirbaşların izinsiz giriş-çıkışları engellenir.
 • Hastaların izlenmesi, kontrolü çok daha hızlı ve kolay şekilde yapılabilir. Hasta güvenliği artırılır.
 • Hasta kayıtları daha iyi tutulabilir ve bu nedenle hasta bakımı tamamen yeni bir seviyeye taşınabilir.
 • Hastalara verilen bileklikler ile hastanın öyküsü, rahatsızlığının detayları, ilaç uygulama seyri ve zaman, etiketlerde / bağlantılı yazılımlarda saklanan bilgileri okuyarak bir RFID okuyucu ile erişilebilir. Bu, insan hatasını neredeyse ortadan kaldırabilir ve hastalara en iyi sağlık hizmeti sağlanır.
 • Gene aynı bileklikler yardımı ile hastanın doğru ameliyathaneye doğru doktor ile gitmesi kontrol altına alınır. Ameliyat olan hastaların yakınları hastalarının nerede, ne aşamada olduğunu bekleme alanlarında yer alan hasta bilgilendirme ekranlarından bu bileklikleri sayesinde öğrenebilir.
 • Yeni doğan ünitelerinde bebeklere verilen bileklikler ile bebek karışması hatta kaçırılması ihtimali sıfıra indirgenir.
 • Teknopalas Aktif RFID teknolojisi ile demirbaşların konum bilgileri anlık olarak alınır. Özellikle aktif olarak hareket eden demirbaşlarda konum tespiti büyük kolaylık sağlamaktadır. Acil bir durumda en yakın demirbaş kolaylıkla bulunur. Bunun yanı sıra olası çalıntılara karşı demirbaşların yetkisiz çıkışlarında alarm sistemi devreye girer. Bu sayede, hastane süreçlerinin daha kaliteli yönetilmesi sağlanır.
 • Cihaz ve ekipmanlardaki sayı sürekli kontrol edilebildiğinden ihtiyaç fazlası demirbaş alımının önüne geçilir. Böylelikle satın alma süreçleri de kontrollü ilerler. Bu tasarruf ile daha iyi bir sağlık hizmeti çok daha uygun maliyetli hale gelir.
 • Personellerin verimliliği artırılır, personelin hastalar ile ilgilendiği süre artar, hastaların ise bekleme süresi azaltılır ve hasta memnuniyeti ciddi oranda artar.
 • Teknopalas’ın özel RFID etiket tasarımları ile plastik, metal, hassas, küçük, büyük tüm envanterlere uygulayabildiği geniş etiket yelpazesi ile çözüm bulabilirsiniz.
 • Hasta odalarında, yoğun bakım ve ameliyathanelerde sıcaklık ve nem oranları takip edilir ve uygun koşullar her an sağlanabilir.

TEKNOPALAS AKTİF RFID İLE YENİDOĞAN BEBEK GÜVENLİĞİ

Teknopalas Aktif RFID etiketler, bebek için zararlı olmayan malzemelerden, standartlara uygun olarak üretilir ve  yeni doğanın ayak bileğine, doğumhaneden çıkmadan önce takılır.

Bebeğin RFID etiketi, annesinin bileğine takılan Aktif RFID Etiketler ile doğum sonrasında eşleştirilir. O andan itibaren aynı ortamda doğan birden fazla bebeğin birbirleriyle karıştırılıp, yanlış ailelere teslim edilmesi gibi büyük risklerin önüne geçilir.

Bebeğin ve annenin hastane içindeki konumları anlık olarak takip edilir.

Bebek anneden ayrıldığı anda  alarm sistemi devreye girer. Bebeğin hastanenin herhangi bir bölümüne belirli personeller ile götürülmesine izin verilir. Bu izinler personellerde bulunan Teknopalas RFID kartlar ile eşleştirilerek sisteme kaydedilir. Bebeğin başka bir bölüme gitmesi durumunda sistem alarm verir.

Ayrıca, bilekliğin sökülmesi gibi durumlarda da alarm devreye girer.

Bebeğin hastaneden çıkarılabileceği tüm noktalara yerleştirilen özel Teknopalas Aktif Okuyucular ile olası kötü senaryolarda hastanenin mevcut güvenlik sistemleri ile entegre çalışarak güvenlik sistemlerini devreye sokar ve  tüm geçişler kapatılarak güvenlik personellerine bebeğin konumu anlık olarak iletilir. Teknopalas Hastane sistemleri ile bebek kaçırmalarının da ciddi oranda önüne geçilmektedir.

 

BULAŞAN HASTALIKLARDA TEKNOPALAS RFID HASTANE SİSTEMİNİN FAYFALARI

 

Dünyayı ve Ülkemizi saran günümüz konusu virüs ve benzeri bulaşıcı hastalıklarda RFID kullanımı ciddi kolaylık sağlamaktadır.

 

Büyük, küçük, metal, plastik, ahşap, kumaş vb. tüm ürünlere yerleştiren RFID etiketler ile depatman bazlı envanter takibi yapılabilir.

 

Enfeksiyon tespit edilen bir hastanın odasında bulunan demirbaşın veya angi departmanlarda bulunduğu, ne zaman ve ne kadar süre ile kullanıldığı, geçmişe dönük hareket sorgulama ekranından tespit edilir , böylece dezenfekte edilmesi gereken alanlara kolaylıkla ulaşılabilir.

 

Hastanın kullandığı nevresim, çarşaf gibi tüm yıkanabilir ürünler Teknopalas Rfıd Etiketler ile tekil bir kimliğe sahip olduğundan hızlı ve kolay bulunması sağlanır ve olası risklerin önüne çok daha hızlı geçilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR