RFID Kantar Otomasyonu  Amacı

Türkiye’de ilk olarak Teknopalas tarafından uygulanan UHF RFID Kantar Otomasyonu; tüm taşıyıcı araçların tartımı, yönlendirilmesi, yük ve sürücü bilgilerinin alınması, tartım güvenliğinin sağlanması, merkezi sisteme online veri aktarımı ve yönetimsel raporlama süreçlerini insansız yani operatör ihtiyacı olmayacak şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

RFID Kantar Otomasyonu Özellikler

Güvenlik

Araç camlarına yapıştırılan etiketler araçlar arasında el değiştiremez. Araç camından söküldüğünde fonksiyonlarını kaybeden, UV ışıklarına karşı yüksek koruma faktörlü, güvenliği artırılmış dünyanın en iyi çipi olarak bağımsız test kuruluşlarınca kabul görmüş Higgs4 çipleri kullanılmaktadır.

Mesafe

Sistemde, antenlerin etiketi görmesi gerekmemektedir, cama yerleştirilmiş TPS RFID araç etiketleri antenler tarafından görülmese bile kapsam alanı içinde algılanabilmektedir. Bu kapsam alanı, ihtiyaçlar doğrultusunda 1-15 metre aralığında değiştirilebilmektedir.
Merkezi Yönetim Modülü Sistem aynı anda 10 kantarı gecikme yaşatmaksızın kontrol edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

IP Kamera

Sistem aynı anda her kantara entegre olabilecek IP kamera desteği verebilmektedir. Kantarda tartımı yapılan her aracın tartım kayıtları video veya fotoğraf kaydı ile eşleştirilir.

Raporlanabilir Fotoğraf Kayıt Modülü

Tartım anı; aracın, sürücünün, yükün görüntü değerleri ile ilişkilendirilerek geçmişe yönelik tartımlarla ilgili görsel olarak da takip sağlanmaktadır.

Otomatik Sürücü Kontrolü

Sistem, kantardan geçiş yapan her sürücünün sürücü kartını okuyarak kamera kaydı ile birlikte kontrol altına almaktadır. Böylece sürücüler arasında izinsiz vardiya değişimleri kontrol altına alınmış olmaktadır.

Tutarlılık

Sistemin 7/24 çalışması esnasında yazılan ve okunan tüm veriler, daima ilk kurulduğu günkü gibi tutarlı ve güvenilir olmayı başarmıştır.

Web Tabanlı Raporlama

Sistem, yetkili kullanıcılar tarafından herhangi bir program kurmaya gerek kalmadan internet tarayıcıları üzerinden raporlama imkanı sağlamaktadır.

Dayanıklı Sistem

Tüm hava koşullarında ve olumsuz çevre şartlarında performans kaybı yaratmadan çalışmaya devam edecek yapıya sahip olmalıdır.

Fiş Yazdırma

Manuel veri girişinin elimine edilmesi sayesinde iş gücünden tasarruf edilmektedir

RFID Kantar Otomasyonu Çalışma Prensibi

Araç kantara girer. Aracın dara ağırlık bilgisini okunur ve veriler ana bilgisayara aktarılır. Araç üzerindeki RFID etiket, RFID okuyucu tarafından otomatik olarak algılanır ve araç tanıtma bilgisi ekrandan okunur. Sürücüye ait RFID etiket, RFID okuyucu tarafından otomatik olarak algılanır ve sürücü bilgisi ekrandan okunur. RFID yazılımı sürücü ve araç bilgisini kendi içindeki listeden kontrol eder. Araç ve sürücü bilgisi geçerliyse ağırlığı okur ve tartım kaydını saklar. Tartım işleminin tüm aşamaları,başlangıç-bitiş bilgisi led ekrandan ilgili mesajlarla sürücüye bildirilir. Kamera opsiyonu ilavesi halinde, aracın tartım anındaki fotoğrafları tartım veritabanı dosyasına kaydedilir.

RFID Kantar Otomasyonu Kullanım Alanları

 

Katı Atık Aktarım & Depo Merkezleri Aktarma istasyonlarına gelen silolar kantar üzerinde durduğunda otomatik olarak plaka bilgisi merkezi kantar otomasyon yazılımına gönderilir ve herhangi bir kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan tartım işlemi gerçekleştirilir.

Sistemin işleyiş adımları;

• Aktarma istasyonlarındaki tüm silolara ve aktarma araçlarının camlarına yüksek güvenlikli RFID çipler yerleştirilir.
• Peronlarda bulunan RFID okuyucu üniteleri perona yaklaşan araçları tanır.
• Tanıma işlemi araç camlarındaki çipler, peronlara yerleştirilen RFID üniteler ve kontrol yazılımı ile gerçekleştirilir.
RFID sistemi, perona park eden aracın hareketini tamamladığını algılar ve peronlardaki led panellerin ışıklarını yeşile çevirir. Perona yanaşan aracın bilgisini sistem yazılıma gönderir.
• Araç dolum işlemi tamamlanıp, araç perondan ayrılmaya başladığında RFID sistemi bu durumu algılar led panellerin ışıklarını kırmızı ya çevirir.

Hafriyat Depolama Alanları

Bilim, teknoloji, imar, şehircilik, deprem ve kentsel dönüşüm konuları ışığında katı atık konusunun özellikle de kentsel dönüşüm sürecindeki katı atıklar ve geri kazanımının, ülkemizde sağlıklı bir çevre yapılanması, sürdürülebilir yaşam sahalarının inşa edilmesi noktasında son derece önemlidir.

Hafriyat Atığı Ölçme-Yönlendirme

Otomasyonu hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle kaynakta azaltılması, toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması, değerlendirilmesi ve bertaraf edilmesini hızlı ve kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlayan teknolojidir.

Atık Kağıt Toplama Merkezleri

Otomasyon kapsamında kantar otomasyonu ile entegre bir şekilde alımı yapılan tüm hurda kağıtların tartım ve analiz işlemlerinin gerçekleştirilmesi, takibi ve yönetimsel raporlama işlemleri sağlanabilmektedir.
Hurda kağıt taşıyan tüm araçların camlarına yapıştırılacak RFID etiketler sayesinde otomatik olarak tanımlanan araçlar insansız olarak tartılarak, tartım işleminin ardından alımı yapılan tüm hurda kâğıtların analiz işlemleri kaydedilerek takibi ve kontrolü gerçekleştirilecektir.

 

SİZ HAYAL EDİN BİZ ÇÖZÜM BULALIM

Adres: Merve Mah. Atatürk Cad. No: 314 Sancaktepe / İstanbul 34791

Telefon: +90 216 465 94 00(pbx)

Faks: 0216 465 94 02

E-Posta: bilgi@teknopalas.com.tr