SİSTEMİN AMACI

 

Türkiye’de ilk olarak Teknopalas® tarafından uygulanan UHF RFID ile Akıllı Kantar Otomasyonu; tüm taşıyıcı araçların tartımı, yönlendirilmesi, yük ve sürücü bilgilerinin alınması, tartım güvenliğinin sağlanması, merkezi sisteme online veri aktarımı ve yönetimsel raporlama süreçlerini insansız yani operatör ihtiyacı olmayacak şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

 

 

ÖZELLİKLER

Güvenlik

Araç camlarına yapıştırılan etiketler araçlar arasında el değiştiremez. Araç camından söküldüğünde fonksiyonlarını kaybeden, UV ışıklarına karşı yüksek koruma faktörlü, güvenliği artırılmış dünyanın en iyi çipi olarak bağımsız test kuruluşlarınca kabul görmüş Higgs4 çipleri kullanılmaktadır.

Mesafe

Sistemde, antenlerin etiketi görmesi gerekmemektedir, cama yerleştirilmiş TPS RFID araç etiketleri antenler tarafından görülmese bile kapsam alanı içinde algılanabilmektedir. Bu kapsam alanı, ihtiyaçlar doğrultusunda 1-15 metre aralığında değiştirilebilmektedir.
Merkezi Yönetim Modülü Sistem aynı anda 10 kantarı gecikme yaşatmaksızın kontrol edebilecek şekilde tasarlanmıştır.

IP Kamera

Sistem aynı anda her kantara entegre olabilecek IP kamera desteği verebilmektedir. Kantarda tartımı yapılan her aracın tartım kayıtları video veya fotoğraf kaydı ile eşleştirilir.

Raporlanabilir Fotoğraf Kayıt Modülü

Tartım anı; aracın, sürücünün, yükün görüntü değerleri ile ilişkilendirilerek geçmişe yönelik tartımlarla ilgili görsel olarak da takip sağlanmaktadır.

Otomatik Sürücü Kontrolü

Sistem, kantardan geçiş yapan her sürücünün sürücü kartını okuyarak kamera kaydı ile birlikte kontrol altına almaktadır. Böylece sürücüler arasında izinsiz vardiya değişimleri kontrol altına alınmış olmaktadır.

Tutarlılık

Sistemin 7/24 çalışması esnasında yazılan ve okunan tüm veriler, daima ilk kurulduğu günkü gibi tutarlı ve güvenilir olmayı başarmıştır.

Raporlanabilir Fotoğraf Kayıt Modülü

Tartım anı; aracın, sürücünün, yükün görüntü değerleri ile ilişkilendirilerek geçmişe yönelik tartımlarla ilgili görsel olarak da takip sağlanmaktadır.

Otomatik Sürücü Kontrolü
Sistem, kantardan geçiş yapan her sürücünün sürücü kartını okuyarak kamera kaydı ile birlikte kontrol altına almaktadır. Böylece sürücüler arasında izinsiz vardiya değişimleri kontrol altına alınmış olmaktadır.

Tutarlılık
Sistemin 7/24 çalışması esnasında yazılan ve okunan tüm veriler, daima ilk kurulduğu günkü  gibi tutarlı ve güvenilir olmayı başarmıştır.

Web Tabanlı Raporlama
Sistem, yetkili kullanıcılar tarafından herhangi bir program kurmaya gerek kalmadan internet tarayıcıları üzerinden raporlama imkanı sağlamaktadır.

Dayanıklı Sistem
Tüm hava koşullarında ve olumsuz çevre şartlarında performans kaybı yaratmadan çalışmaya devam edecek yapıya sahip olmalıdır.

Fiş Yazdırma
Manuel veri girişinin elimine edilmesi sayesinde iş gücünden tasarruf edilmektedir

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Araç kantara girer.

Aracın dara ağırlık bilgisini okunur ve veriler ana bilgisayara aktarılır.

Araç üzerindeki RFID etiket, RFID okuyucu tarafından otomatik olarak algılanır ve araç tanıtma bilgisi
ekrandan okunur.

Sürücüye ait RFID etiket, RFID okuyucu tarafından otomatik olarak algılanır ve sürücü bilgisi ekrandan
okunur.

RFID yazılımı sürücü ve araç bilgisini kendi içindeki listeden kontrol eder.

Araç ve sürücü bilgisi geçerliyse ağırlığı okur ve tartım kaydını saklar.

Tartım işleminin tüm aşamaları,başlangıç-bitiş bilgisi led ekrandan ilgili mesajlarla sürücüye bildirilir.

Kamera opsiyonu ilavesi halinde, aracın tartım anındaki fotoğrafları tartım veritabanı dosyasına kaydedilir.

KAZANIMLAR

1. Operatör ihtiyacını ortadan kaldırarak iş gücünden kazandırır.
2. RFID ile sürücü ve taşıt tanıma imkanı sağlar.
3. Hangi personelin hangi araçla giriş-çıkış yaptığı bilgisi kayıt altına
alınmaktadır.
4. Araçların sahip olduğu şifresi kırılamaz elektronik çip suistimallerin
önüne geçer.
5. İzinsiz sürücü değişimi ve izinsiz taşıt girişini engeller.
6. 8 saniyede insansız tartım işlemi gerçekleşir
7. Otomatik tartım terminali anında izlenebilir.
8. Otomatik ve manuel tartım kayıt transferi sağlanır.
9. Dolumun istenilen toleranslar dahilinde yapılmasını sağlayarak
eksik/fazla yüklenmeleri engeller.
10. Yüklemenin istiap haddini aşmayacak şekilde yapılmasıyla trafik
cezası gelmemesine yardımcı olur.
11. Yükleme bilgilerinin hızlı iletimi ile formaliteyi ve evrak dolaşımını
azaltır.

12. Alanlardan, araç taşıma bilgilerinden, yükleme zamanlarından, malzeme stoklarından ve etkin araç rotalama bilgilerinden verilerin hızlı ve kolay çekilmesine imkan verir.

13. Kişi-araç tanıma ve tartım işlemlerinin birbiri ile entegrasyonu sayesinde kayıtların hızlı ve güvenilir yapılmasını sağlar.
14. Kayıtların arşivlenmesi ve yedeklenmesi mümkündür.
15. 3 adet kamera bağlantısı ile tartım anındaki araç görüntüsü veri tabanına kaydedilir.
16. Araçlar plaka, model, renk, üretim yılı vb. birçok detaylara göre anlık filtrelenebilecek, yüzlerce farklı rapora ulaşılabilecektir.
17. Tek bir uygulama ile aynı anda 10 kantara kadar kontrol sağlanabilmektedir. 10 kantarın tek bir sistem üzerinden otomatik olarak kontrolü, bu alanda ilk ve tek olarak Teknopalas’ın geliştirdiği
teknoloji ile mümkün olmuştur.
18. Sistem, merkezi olarak izlenebilecek, tüm güvenlik kuralları ve kontrol tanımları merkezden yönetilebilecektir.
19. Merkezden atanan tüm kurallar ve yapılan değişiklikler anlık olarak kontrol noktalarına yansıyacaktır.
20. Standart ve serbestçe tanımlanabilen zengin raporlama seçenekleri sunar.
21. IPHONE ve IPAD üzerinden sistem raporlarına ulaşım sağlanabilecektir.
22. İş gücü maliyetlerinin düşmesi ve verimliliğin artması sayesinde sistem kendini 12-18 ay arasında amorti eder.

KULLANIM ALANLARI

Katı Atık Aktarım & Depo Merkezleri Aktarma istasyonlarına gelen silolar kantar üzerinde durduğunda otomatik olarak plaka bilgisi merkezi kantar otomasyon yazılımına gönderilir ve herhangi bir kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan tartım işlemi gerçekleştirilir.

Sistemin işleyiş adımları;

• Aktarma istasyonlarındaki tüm silolara ve aktarma araçlarının camlarına yüksek güvenlikli RFID çipler yerleştirilir.
• Peronlarda bulunan RFID okuyucu üniteleri perona yaklaşan araçları tanır.
• Tanıma işlemi araç camlarındaki çipler, peronlara yerleştirilen RFID üniteler ve kontrol yazılımı ile gerçekleştirilir.
• RFID sistemi, perona park eden aracın hareketini tamamladığını algılar ve peronlardaki led panellerin ışıklarını yeşile çevirir. Perona yanaşan aracın bilgisini sistem yazılıma gönderir.
• Araç dolum işlemi tamamlanıp, araç perondan ayrılmaya başladığında RFID sistemi bu durumu algılar led panellerin ışıklarını kırmızı ya çevirir.

Hafriyat Depolama Alanları
Bilim, teknoloji, imar, şehircilik, deprem ve kentsel dönüşüm konuları ışığında katı atık konusunun özellikle de kentsel dönüşüm sürecindeki katı atıklar ve geri kazanımının, ülkemizde sağlıklı bir çevre yapılanması, sürdürülebilir yaşam sahalarının inşa edilmesi noktasında son derece önemlidir.

Hafriyat Atığı Ölçme-Yönlendirme
Otomasyonu hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle kaynakta azaltılması, toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması, değerlendirilmesi ve bertaraf edilmesini hızlı ve kontrollü bir şekilde yapılmasını sağlayan teknolojidir.

Atık Kağıt Toplama Merkezleri
Otomasyon kapsamında kantar otomasyonu ile entegre bir şekilde alımı yapılan tüm hurda kağıtların tartım ve analiz işlemlerinin gerçekleştirilmesi, takibi ve yönetimsel raporlama işlemleri sağlanabilmektedir.
Hurda kağıt taşıyan tüm araçların camlarına yapıştırılacak RFID etiketler sayesinde otomatik olarak tanımlanan araçlar insansız olarak tartılarak, tartım işleminin ardından alımı yapılan tüm hurda kâğıtların analiz işlemleri kaydedilerek takibi ve kontrolü gerçekleştirilecektir.

SİSTEM ENTEGRASYONU
Sistem diğer kurum ve sistemlerle talep edilmesi durumunda entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.Üçüncü bir tarafa entegrasyona ihtiyacınız olduğunda, siz ve diğer yazılım sağlayıcınız ile birlikte çalışıp size özel bir tasarım gerçekleştirilebilir. Sistem entegrasyonu, müşterilerin verilerini dışarıdaki uygulamalara aktarma imkânı sağlar.

SİZ HAYAL EDİN BİZ ÇÖZÜM ÜRETELİM

Adres: Merve Mah. Atatürk Cad. No: 314 Sancaktepe / İstanbul 34791

Telefon: +90 216 465 94 00(pbx)

Faks: 0216 465 94 02

E-Posta: bilgi@teknopalas.com