TEKNOPALAS IRCICA KÜTÜPHANESİNDE

RFID – Radyo Frekanslı Tanımlama Sisteminin dünya kütüphanelerindeki uluslararası patentli ilk uygulamasını IRCICA Kütüphanesinde uygulayan Teknopalas, RFID ile ilgili ilkleri gerçekleştirmedeki heyecanını bir kez daha gösterme fırsatı yakalamış oldu.
 

İslam Konferansi Teşkilati, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) T.C. Hükümeti tarafından 2007 yılında kullanımına tahsis edilen Yıldız Sarayı kompleksi içindeki en geniş ve en ihtişamlı binalardan biri olan Silahhane Binasıinda Kütüphane Genişletme ve Geliştirme Projesini tamamladı. Yeni proje ve dijital kütüphane Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Mayıs 2009, Pazar günü saat 17.00 de düzenlenen bir törenle hizmete girdi.

Açılış töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren, Birleşik Arap Emirlikleri Cumhurbaşkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Mohammed bin Raşid al-Maktum’u temsilen Dubai Kültür ve Sanat İdaresi Başkanı Şeyh Macid bin Mohammed bin Raşid al-Maktum ve İstanbul Valisi Muammer Güler birer konusma yaptılar.

 

İslam Medeniyetinin mirasını ve bu medeniyetin dünya içindeki yerini belgeleyen, anlatan ve açıklayan kapsamlı koleksiyonlar barindıran kütüphanede 70.000 cilt kitap, 10.000 kitap dışı malzeme (makale, rapor, broşür vb.), 1150 mikrofilm ve mikrofis, 1500 atlas, harita ve plan, 1570 süreli yayın bulunmakta olup bu sayede kütüphane, İslam dünyasının kültürel boyutları üzerine ülkeleri ve milletleri birbirine tanıtan çalışmalar için bir odak noktası konumuna gelmistir.

 

RFID – Radyo Frekanslı Tanımlama Sisteminin dünya kütüphanelerindeki uluslararası patentli ilk uygulamasını IRCICA kütüphanesinde uygulayan Teknopalas, RFID ile ilgili ilkleri gerçekleştirmedeki heyecanını bir kez daha gösterme fırsatı yakalamış oldu.

 

Kitap sayımı, arama, bulma, ödünç alma, ödünç iade, ziyaretçi sayıları kontrolü, ziyaretçi okuma alışkanlıkları, en çok istenen kitaplar, hatalı yerleşim vb. gibi birçok modülü bünyesinde bulunduran sistemde sabit RFID okuycular, mobil RFID terminaller, RFID yazıcı, RFID masüstü okuyuclar, ziyaretçi kartları, infrared kontol üniteleri gibi yüksek teknoloji ürünleri kullanıldı.

 

Teknopalas bünyesinde geliştirilmiş olan RFID Kütüphane Sistemi, Bilkent Üniversitesi Kütüphane Otomasyonuna entegre edildi. Oracle 10G üzerinde çalışan BLISS sistemi ile entegrasyon için Teknopalas tarafından geliştirilmiş olan middleware başarılı bir şekilde kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR